19 cudów swiata, które warto zobaczyć przed śmiercią.

1. Kanion Antylopy, USA

Kanion powstał przez erozję piaskowca Navaho w stanie Arizona. Jeden z najczęściej odwiedzanych i najczęściej fotografowanych kanionów w USA. Zwany także Kanionem Korkociągu.

 2. Wyspy Phi Phi oraz James Bond Island, Tajlandia

Wyspy położone w sąsiedztwie tajskiej wyspy Phukhet. Krystalicznie czysta woda, niezwykłe formacje skalne, czyste plaże.

 3. Maledivy

Archipelag 1190 wysp na Oceanie Indyjskim wokół 26 okrągłych atoli. Położone zaledwie 2 metry nad poziomem morza. Turkusowe morze, biały piasek, piękne rafy koralowe.

Malediwy

4. Machu Picchu, Peru

Położone w górach, na wysokości 2430 m n. p.m. pośród tropikalnego lasu Andów Peruwiańskich, najlepiej zachowane miasto Inków.

Machu Picchu

5. Wielki Mur Chiński

System umocnień rozciągający się na długości 8851,8 km. Mający dwu tysiącletnią historię przecina Chiny ze wschodu, na zachód.

 

Wielki Mur

6. Bora Bora

Wyspa na Oceanie Spokojnym, otaczająca atol wokół powulkanicznego stożka. Tropikalna wyspa z egzotycznymi rybami, krystalicznie czystą wodą i słynną hodowla czarnych pereł.

 

Bora Bora

7. Petra, Jordania

Ruiny miasta Nabatejczyków w południowo-zachodniej Jordanii wykute w skalnej dolinie

 

Petra

8. Wielki Kanion, USA

Wyżłobiony przez rzekę Kolorado w Arizonie w łupkach, wapieniach i piaskowcach. Ma 349 km długości i w najgłebszym miejscu 2133 m wysokości.

Wielki Kanion

9. Jeziora Plitwickie, Chorwacja

16 jezior krasowych połączonych ponad 90 wodospadami. Woda w jeziorach mieni się od błekitu po turkusową zieleń w zależności od zawartości minerałów.

Jeziora Plitwickie

10. Preikestolen, Norwegia

Klif wysokości 604 m. nad Lysefjordem w Norwegii. Płaska powierzchnia skały powstała ok 10 tyś. lat temu w wyniku pęknięcia skały pod naporem mrozu.

Preikestolen

11. Zatoka Ha Long Bay, Wietnam

Zajmuje powierzchnię 1500 km2, znajduje się tu 1900 wapiennych, skalistych wysp i wysepek. Znajdują się tu liczne groty, jaskinie, a lasy dezsczowe są domem dla unikalnych gatunków roślin i zwierząt.

Ha Long Bay

12.Angkor Wat, Kambodża

Kompleks świątyń powstały w XII w. n.e. za czasów Surjawarmana II ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu.Świątynie zajmują 2 km2., najwyższa z nich ma 68 m wysokości.

Angkor Wat

13.Wodospady Iguazu, Argentyna/Brazylia

Są wyższe, niż wodospad Niagara, opadają 275 kaskadami na rzece Iguazu. Zarówno po stronie Brazylijskiej, jak i Argentyńskiej wodospady otaczają parki narodowe z egzotycznymi gatunkami papug i unikalnymi kwiatami.

Wodospady Iguazu

14. 12 Aposotołów, Australia

Grupa naturalnie powstałych w wynik erozji wapiennych kolumn. Znajdują się w stanie Wiktoria na południowym wybrzeżu Australii.

12 Apostołów

15. Lodowiec Perito Moreno, Patagonia, Argentyna

Ma 258 km2 powierzchni i 30 km długości. Jest trzecią co do wielkości rezerwą wody pitnej na świecie.

Perito Moreno

16.Seszele

Położone na północny wschód od Madagaskaru. Te 115 pochodzenia wulkanicznego i koralowego wysepek znane jest już od X wieku, kiedy to na piaszczyste plaże docierali arabscy kupcy.

Seszele

17.Piramidy, Egipt

Najsłynniejsze zabytki antycznego Egiptu. Powstały 4500 lat temu, do dziś owiane tajemnicą, były czymś więcej, niż tylko grobowcami faraonów.

Piramidy

18.Angel Falls, Wenezuela

Dopływ Rio Churun w Wenezueli. Wodospad ma 979 m wysokości, położony jest w parku narodowym Canaima.

Wodospady Angel

19. Góry Tianzi (Zhangjiajie), Chiny

Wysokie na 1262,5 m n.p.m. mają niezwykłe kształty, skały są pochodzenia wulkanicznego, w wyniku wilgoci często spowija je mgła.. Położone na terenie pierwszego w Chinach Parku Narodowego.

Góry Tianzi

http://en.wikipedia.org/wiki/Tianzi_Mountain